Wraz z pojawieniem się kryzysu ekonomicznego, kiedy to odnotowano gwałtowne zmniejszenie się aktywności gospodarczej tj. produkcji, zatrudnienia, inwestycji i kiedy tym samym większość przedsiębiorców zaczęła odczuwać poważne problemy finansowe, do świata biznesu wkroczyło pojęcie networknigu. Nawiązywanie kontaktów biznesowych z polecenia stało się bardzo istotne dla umocnienia pozycji rynkowej. Zamiast poświęcać koszty na działania rekrutacyjne, zaczęto zatrudniać pracowników z rekomendacji. Standardem stało się bazowanie na długofalowych znajomościach i zaufanych osobach, które przecierając szlaki pomagały dotrzeć do potencjalnych partnerów biznesowych czy też klientów.
Pierwszą osobą, która zwróciła uwagę na networking jako pojęcie biznesowe był dr Ivan Misner, założyciel utworzonej w 1985 roku organizacji Business Network International (BNI), która obecnie posiada swoje przedstawicielstwa w 55 krajach całego świata. Organizacja ta jest przykładem działającej współpracy, której główną misją jest pomoc jej członkom w rozwoju ich firm przez alternatywne formy sprzedaży takie jak profesjonalny program marketingu szeptanego.
Podstawą działania networkingowego w biznesie jest pielęgnowanie relacji, których fundamentem jest zaufanie w celu udzielania sobie wzajemnie wsparcia. Ideą spotkań w ramach organizacji BNI jest rekomendacja usług i produktów jej członków. A jak wiadomo, wzajemne rekomendacje to niezwykle cenne i perfekcyjnie spełniające swoją rolę formy reklamy. Najważniejsze jest, aby członkowie BNI sprzedawali jak najwięcej, dlatego też każdy musi przejść szkolenia z zakresu działania w grupie networkingowej, autoprezentacji, przekazywania rekomendacji oraz sprzedaży. Dzięki takim zabiegom członkowie zostają perfekcyjnie, praktycznie przygotowani zarówno do udzielania sobie wzajemnego wsparcia, jak i pozyskiwania sieci trwałych i niezawodnych kontaktów biznesowych.
Źródło: http://www.bnipolska.pl/networking-w-biznesie-i-sprzedazy/