Franczyza jako nowatorski sposób na prowadzenie działalności handlowej czy usługowej pojawiła się w Polsce w latach 90. Obecnie na polskim rynku działa ponad 200 różnych partnerów, z którymi można podpisać umowę franczyzy oraz korzystać z gotowych rozwiązań na działalność handlową czy usługową.
Rynek otwarty dla każdego
Oferty franczyzy, które można spotkać w polskich miastach, najczęściej obejmują sklepy odzieżowe, apteki czy popularne sieci restauracji i kawiarni. W zależności od rodzaju wybranej działalności przy podpisaniu umowy z franczyzodawcą potrzebna będzie inna kwota, jaką należy przekazać przystępując do danej sieci franczyzy. Koszty są bardzo zróżnicowane – w niektórych sieciach nie ma opłaty wstępnej, zróżnicowane są także koszty związane z inwestycjami w związku z otwarciem danego rodzaju działalności. Na polskim rynku działają sieci franczyzowe, które inwestują w zatowarowanie oraz przystosowanie danego lokalu do prowadzenia działalności handlowej oferując franczyzobiorcy możliwość uzyskiwania dochodów w postaci prowizji od sprzedaży. Dostępne są także rozwiązania, w których należy wyłożyć kilkadziesiąt tysięcy złotych oraz dodatkowo zainwestować równie wysoką kwotę w przystosowanie posiadanego lokalu do prowadzenia działalności franczyzowej. Takie rozwiązania dotyczą zwykle popularnych sieci restauracji, ale jednocześnie to one są podawane jako przykład przez przeciwników franczyzy, których negatywne opinie o franczyzach mogą zniechęcać potencjalnych franczyzobiorców.
Warto pamiętać, że prowadzenie działalności na rzecz sieci franczyzowej związane jest z koniecznością zarejestrowania własnej działalności oraz dokonywania rozliczeń podatkowych.